Ekskurzija prvih razreda

Učenici 1.A i 1.B razreda Gimnazije Daruvar i troje nastavnika u pratnji, razrednici Antonia Varat i Zdravko Palavra te nastavnica Kristina Kvapil, sudjelovali su na jednodnevnom izletu u Vukovar i Osijek dana 21. svibnja 2022. godine. Većini učenika bio je to dugo iščekivani prvi školski izlet nakon više od dvije godine borbe s pandemijom. U Vukovaru su učenici obišli 50,33m visok simbol hrvatskog zajedništva – Vukovarski vodotoranj u tzv. Najpar bašći te su uživali u prekrasnom pogledu s njegovog vrha. Vodotoranj je danas zaštićeno kulturno dobro kao tehnički i memorijalni spomenik snažne simbolike za cijelu Hrvatsku. Njegove rane i ožiljci i danas su podsjetnik na prkos, duh i hrabro srce vukovarskih branitelja. Učenici su zatim uz stručno vodstvo obišli moderni Muzej vučedolske kulture na arheološkom lokalitetu Vučedol. Prošavši kroz 19 tematski određenih prostorija, učenici su se upoznali s kulturom koja je u vrijeme neolitika zauzimala prostor današnjih 13 zemalja. Od geološkog položaja, preko nastanka kulture, najstarijih prapovijesnih kola na četiri kotača, dolaska Indoeuropljana i miješanja kultura, stočarstva, zemljoradnje, lova i ribolova, stanovanja u prvoj pravoj indoeuropskoj kući – košari, tkanja i odjeće, obuće, zanata, metalurgije, keramike, do horizonta i najstarijeg indoeuropskog kalendara te konačno grobova i religije. Puni dojmova nastavili smo put prema Osijeku gdje smo nakon kraćeg slobodnog vremena obilazak započeli kod neogotičke konkatedrale, nastavili šetnjom promenadom niz Dravu sve do Tvrđe gdje su učenici imali priliku posjetiti dio fundusa Muzeja Slavonije u kojem se ističe njegov antički dio rimske Murse. Nakon posjeta muzeju, ugodnom šetnjom prešli smo rijeku Dravu, pokraj omiljenog izletišta Osječana „kod katakombi“ u Krunskoj utvrdi – sjevernom dijelu osječke tvrđave na lijevoj obali Drave, sve do omiljenog kupališta Kopike na kojem su se prvi kupači sunčali. Dok razmišljaju o novim odredištima, i učenicima i razrednicima ovaj će izlet ostati u jako lijepom sjećanju.