Natjecanje za mlade prevoditelje

Udruga “Česká škola bez hranic” (Češka škola bez granica) je lani organizirala natjecanje za mlade prevoditelje pod nazivom “Český rozumím, mluvím, čtu, píšu a překládám” (Češki razumijem, govorim, čitam, pišem i prevodim). Natjecanje je namijenjeno cijeloj češkoj dijaspori. Među ponuđenim jezicima na koje se moglo prevoditi najprije nije bilo hrvatskog, ali zatražena je ta mogućnost kako bi i naša djeca mogla sudjelovati. Na kraju je iz Hrvatske poslano 40 prijevoda u dvije starosne kategorije. Učenici Gimnazije Daruvar koji pohađaju nastavu češkog jezika po modelu B i C uspješno su se uključili u natjecanje. U trećoj kategoriji (15-17 godina) imamo i nagrađene – Lea Rad i Petra Strejček su osvojile Nagradu Tomaša Grulicha za mlade prevoditelje i povjesničare. Pobjednici su objavljeni 4. veljače povodom Dana češke dijaspore. Ovaj važni dan slavi se od prošle godine, a kao datum izabran je dan kad je najpoznatiji češki emigrant – Jan Amos Komenský bio prisiljen napustiti svoju domovinu Češku.
Kristina Kvapil, prof.