Park prirode Medvednica – terenska nastava

Učenici 1. i 2. razreda, u pratnji nastavnika Marine Malešević, Emira Sulika, Tanje Prhal, Ribane Moulis, Dragane Jurić i Valentine Per Milanović, krenuli su 27. listopada na terensku nastavu u Park prirode Medvednica. Posjet smo započeli kod planinarskog doma „Grafičar“ u čijoj se neposrednoj blizini nalazi rudnik Zrinski. Uz stručno vodstvo zaposlenika Parka prirode Medvednica naučili smo da je rudnik Zrinski otvoren u 16. stoljeću, kada je na području Rudarskog vrta pronađen galenit, olovni sjajnik, u kojem kao primjesa dolazi srebro. Ujedno je i prvi rudnik u Hrvatskoj uređen za turističko posjećivanje i zbog svoje vrijednosti 2006. proglašen je zaštićenim kulturnim dobrom Republike Hrvatske. Nakon obilaska rudnika i kratkog odmora na osunčanim klupama planinarskog doma autobusom smo se uputili na drugi dio Medvednice. Izašli smo iz autobusa na kraju Zelene magistrale te se uputili pješice planinarskom stazom br. 8 do planinarskog doma “Glavica”, a zatim nizbrdo planinarskim putem br. 3 do špilje. S više od sedam kilometara razgranatih kanala, Veternica je po veličini šesta špilja u Hrvatskoj, turisti uz vodstvo stručnog vodiča mogu posjetiti prvih 380 metara špilje i otkriti neke od njezinih tajni. Zbog svojih je ukupnih vrijednosti Veternica još 1979. zaštićena kao geomorfološki spomenik prirode. Naučili smo puno o stijenama koje grade špilju te o kanalima koje je formirala voda, o vremenu kada je tu bilo Panonsko more, o nalazima špiljskog medvjeda s original kostima „in situ“, o fosilima školjkaša i ježinaca, o neandertalcu i današnjim korisnicima špilje – šišmišima. Nakon obilaska špilje slijedio je povratak do autobusa i polazak kući.