Radionice u sklopu nastave Češkog jezika

Tijekom siječnja 2023. godine, učenici 1.c razreda Gimnazije Daruvar imali su malu radionicu u sklopu nastave Češkog jezika. Na satu su učili o razdoblju humanizma i renesanse u češkoj književnosti. Učili su o najpoznatijim spisateljima, slikarima, glazbenicima i djelima iz razdoblja humanizma i renesanse u Češkoj ali i u Europi. Nastavnica ih je podijelila u grupe, a kao zadatak morali su smisliti koja bi bili osoba iz razdoblja humanizma i renesanse. Morali su napisati što su bili po zanimanju, nacrtati kako su izgledali, nacrtati svoj grb, opisati čime su se bavili te navesti najpoznatija djela koja su objavili tijekom svog života. Učenici su se potrudili i smislili zanimljive osobnosti, a rezultate ove radionice možete vidjeti na fotografijama.

Učenici 2. a razreda su tijekom siječnja na satu Češkog jezika s nastavnicom obrađivali gradivo Češka književnost 2. polovice 19. stoljeća. Osim što su učili tko su bili najpoznatiji predstavnici razdoblja i koja su djela napisali i izdali, kratko su se zaustavili na jednom poznatom češkom književniku, Janu Nerudi. Učili su o njegovom životu te čitali najpoznatija djela, uključujući i djelo Malostranske pripovijesti (Malostranské povídky). Nakon što su učenici pročitali pripovijest pod nazivom Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku, a nakon pročitanog teksta za zadatak su morali osmisliti kako bi izgledao plakat kad bi se za tu pripovijetku snimio film. Na fotografijama možete vidjeti što su naši učenici smislili.

 Iva Brabec Magdić