Tjedan cjeloživotnog učenja u Gimnaziji Daruvar

U razdoblju od 26. rujna do 2. listopada Gimnazija Daruvar uključila se u nacionalnu  obrazovnu kampanju Tjedan cjeloživotnog učenja čiji je cilj podizanje svijesti o važnosti učenja i obrazovanja. Riječ je o UNESCO-ovoj inicijativi koja je pokrenuta 1999., a svake godine obilježava se u mnogobrojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se senzibilizirala javnost za cjeloživotno učenje, promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija na učenje. Cjeloživotno učenje osnovni je uvjet suočavanja s današnjim postmodernim svijetom te nije ograničeno ni na koju životnu dob, nego je važno i korisno u svim životnim razdobljima – od predškolske dobi pa do duboke starosti.

U sklopu Tjedna cjeloživotnog učenja učenici 3.C i 2.B razreda sudjelovali su u dvjema radionicama o tehnici paralelnog razmišljanja „Six Thinking hats” u sklopu redovite nastave engleskoga jezika. Materijale za radionice pripremili su učenici fakultativne nastave engleskog jezika Creativity in the classroom koji su također sudjelovali na radionicama, a sve je osmislila nastavnica engleskog jezika Antonia Varat. Učenici su naučili primijeniti tehniku paralelnog razmišljanja i sagledati važne odluke s različitih stajališta. Samu metodu izumio je psiholog Edward de Bono, a ona proces razmišljanja dijeli na 6 različitih gledišta koji su metaforički predstavljeni šeširima: bijeli, plavi, crveni, žuti, zeleni i crni šešir predstavljaju činjenice, emocije, logički negativan i pozitivan pogled, kreativnost i kontrolu misaonog procesa. Metoda Šest šešira za razmišljanje pomaže u razvoju kreativnosti, kritičkog i analitičkog mišljenja, procesa donošenja odluka, grupne produktivnosti i komunikacijskih vještina. Na kraju, ali ne manje važno, aktivnost se pokazala jako zabavnom i motivirajućom za sve učenike. Veselimo se novim radionicama!              Antonia Varat, prof.