Erasmus+ project Think globally – act locally (Day 1)

Prvog dana dolazne mobilnosti Erasmus+ projekta Think globally – act locally u Daruvaru, norveški, njemački i hrvatski sudionici istraživali su hrvatsku kulturu, običaje te povijest. Kroz igru bingo stekli su uvid u lokalni jezik, a potom su s vodičem obišli grad Daruvar, posjetili Galeriju Saveza Čeha te uživali u igri skupljanja tragova kako bi pronašli “blago”. Dan je obilovao kulturnim saznanjima i prijateljskim upoznavanjem.

 

On the first day of the incoming mobility of the Erasmus+ project Think globally – act locally in Daruvar, Norwegian, German and Croatian participants explored the Croatian culture, customs and history. Through the game of bingo, they gained an insight into the local language, and then had a guided tour of the town of Daruvar, visited the Gallery of the Czech Union and enjoyed a treasure hunt. The day was full of expanding cultural knowledge and acquaintances.