Projektna nastava matematike

Na nastavi matematike, učenici 3.a i 3.c  razreda, proučavali su primjenu eksponencijalne i logaritamske funkcije. U projektnom zadatku koji su dobili, svaki učenik, između ostalog, trebao je uočiti neki problem/pojavu/aktivnost koji ima tendenciju eksponencijalnog ili logaritamskog pada/rasta, pronaći željene podatke, modelirati problem te ga riješiti računski i grafički uz pomoć matematičke aplikacije  Geogebra. Tako su npr. učenici proučavali rast stanovništva u pojedinim državama i gradovima, pad cijene omiljene vrste automobila, porast vrijednosti uloženog novca u investicijskim fondovima itd. Najzanimljiviji rad napravila je učenica 3.a razreda Enea Vanjiček, koja je pronašla  podatke o kretanju broja Čeha u RH od 1961. do 2011. Zatim je pomoću tzv. Malthusovog modela i uz pomoć Geogebre, modelirala  funkciju kojom je onda mogla izračunati primjerice, koliko je Čeha u RH 2021., koliko će ih biti 2031., ili koje godine će ih u RH biti 4 000.  Pogledajte dio izračuna te dobivene rezultate na slikama, a svi zajedno nestrpljivo očekujemo službene podatke popisa stanovništva 2021., da ih možemo usporediti sa, vjerujemo vrlo uspješnim, Eneinim izračunom. 

 

Snježana Varga, prof. savjetnik