Svjetski tjedan svemira

Svjetski tjedan svemira (World Space Week) međunarodna je proslava znanosti i tehnologije te njihovog doprinosa poboljšanju ljudskog napretka. Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1999. godine Svjetski tjedan svemira, koji se obilježava svake godine od 4. do 10. listopada.

Ove godine smo u Gimnaziji Daruvar, uz naše uobičajene aktivnosti u tim danima (predavanja, radionice, gledanje filma, istraživanje pomoću raznih programa (NASA Eyes, 100000 Stars…)), napravili nešto drugačije. Naš učenik Goran Miljanović koji je aktivni član astronomskog društva Kumova slama je posudio i namjestio teleskop, pa su učenici, nastavnici i djelatnici naše škole mogli pogledati Sunce, sunčeve pjege i baklje. Uz promatranje je nastavnica Ivana Milašin svakoj skupini ukratko objasnila o pojavama koje gledaju, ali i o nuklearnim reakcijama u Suncu i budućnosti našeg Sunca i našeg solarnog sustava.